2026 LYNK&CO 08 EM-P PHEV SUV

2026 LYNK&CO 08 EM-P PHEV SUV

1. Modell: 2026 LYNK&CO 08 EM-P PHEV SUV
2. FOB-pris: 27 707 USD
3. Mått (L × B × H, mm): 4825 × 1915 × 1660
4. Kroppstyp: 5-dörrar, 5-sits mellanstor SUV
5.Toppfart: 230 km/h
Skicka förfrågan
Beskrivning

I det mycket konkurrenskraftiga segmentet för mellan-plug-hybrid-SUV ärLYNK&CO 08 EM-Putmärker sig med sin tydliga positionering som en "lyx intelligent hybrid-SUV för stadsfamiljer." Byggd på den avancerade CMA Evo-arkitekturen uppnår den en idealisk balans mellan körglädje, ny-energieffektivitet och intelligent användarupplevelse. Till skillnad från den mer konservativa 2026 Volkswagen Tiguan L PHEV, som endast erbjuder körhjälp på L2-nivå på högre trim, ellerLi Auto L6, som fokuserar mycket på "bara-familjen" användningsfall, LYNK&CO 08 EM-P särskiljer sig genom EM-P superhybridteknik, intelligent körning på hög-nivå och en smart smart kabin av högsta klass. Den skapar en unik position mellan värde-orienteradeBYD Tang DM-i 175 km version (axelavstånd 2820 mm) och den komfortfokuserade Li L6-. Med en hjulbas på 2848 mm, 28 mm längre än Tang DM-i, ger den märkbart bättre-benutrymme i baksätet-perfekt för stadsfamiljer som söker en väl-avrundad premiumupplevelse.

 

 

Exteriördesign: Sportig elegans med stark närvaro

 

lynk&co 08 em-p
lynk&co 08 em-p

 

LYNK&CO 08 EM-P fortsätter varumärkets signatur "Urban Opposites" designfilosofi. Frontpanelen är rundad och förfinad samtidigt som den behåller en stark sportig karaktär. En stängd frontgrill i kombination med en LED-ljusremsa med full-bredd och en "Starry Galaxy"-ljuseffekt ger flödande belysning på natten, vilket tydligt signalerar dess nya-energiidentitet och erbjuder enastående visuell igenkänning.

Den delade LED-strålkastardesignen är skarp och modern, med 33 % ökad ljusstyrka, stöder automatisk på/av, adaptiv hell/halvljus och fördröjd avstängning-. Den främre stötfångaren med tre-sektioner förbättrar den aerodynamiska effektiviteten samtidigt som den förbättrar bromskylningen.

 

Jämfört med den mjukare stylingen avToyotaVenza, LYNK&CO 08 EM-P ser yngre och mer dynamisk ut.

En takmonterad-laserradar är standard över hela området. Dess dolda, damm- och vatten-tåliga design säkerställer detekteringsnoggrannhet på centimeters-nivå även under sandstormar, vilket ger robust hårdvarustöd för avancerad intelligent körning utan att kompromissa med exteriörens estetik.

 

lynk & co 08 em-p price
lynk & co 08 em-p price

 

Sidovyn är ren och väl-proportionerad. En karosslängd på 4825 mm i kombination med den 2848 mm långa hjulbasen skapar eleganta proportioner samtidigt som det säkerställer generöst inre utrymme. Släta dörrhandtag minskar det aerodynamiska motståndet och uppnår en luftmotståndskoefficient på bara 0,27 Cd, vilket överträffar de flesta konkurrenter i sin klass. Nya 21-tums "Dawn Chaser"-hjul har en semi-stängd aerodynamisk design, tillsammans med 255/40 R21-däck för bättre grepp och bättre grepp. Fönsterbeklädnad i krom förbättrar den visuella förfining, medan karaktärslinjen som går från framskärmen till baksidan ger djup och muskulöshet under växlande ljus, lika passande för daglig stadspendling och familjeresor.

 

lynk & co 08 em-p halo
lynk & co 08 em-p halo

 

Baksidan ekar det främre designspråket med en rökt full-bredd LED-baklykta och en sportig diffusor-bakre stötfångare. När den är upplyst känns belysningssignaturen omedelbart på natten. En takspoiler förbättrar den aerodynamiska prestandan ytterligare, medan den dolda avgaslayouten håller bakdelen ren och modern, i linje med nya-energidesigntrender. En elektrisk baklucka med hands-öppning är standard. Bagageutrymmet har en standardkapacitet på 545 L, som kan utökas till 1277 L med baksätena -mer än tillräckligt för campingutrustning eller familjebagage. Nya alternativ för gradientfärg som Gilded Gold, Sky Blue och Dawn White ger visuell stil. Speciellt den förgyllda guldfinishen växlar mellan grönt och guld under olika belysning, vilket blandar elegans med individualitet. Jämfört med den mer konservativa bakre stilen på Belshazzar 07 känns LYNK&CO 08 EM-P märkbart mer ungdomlig.

 

 

Interiör: Premium Intelligence möter vardagskomfort

 

lynk & co 08 em p specs
lynk & co 08 em p specs

 

LYNK&CO 08 EM-P interiören fokuserar på lyx och teknik. Omfattande mjuka-material används genomgående, med Nappa-lädersäten med premium quiltning och 50 % förbättrad anti-fläckar och antibakteriell prestanda. Metalliska accenter höjer den upplevda kvaliteten ytterligare utöver de flesta konkurrenter i sin prisklass. En tre-ekrad läderratt integrerar multifunktionskontroller för körlägen och röstinteraktion. Kärngränssnittet består av ett 12,3-tum helt digitalt instrumentkluster, en 15,4-tums 2,5K flytande central pekskärm och en 95-tums AR-HUD, som bildar ett sömlöst interaktionssystem med tre-skärmar. Röstigenkänning med fyra-zoner stöder naturliga "vad du ser är vad du säger"-kommandon med svar på millisekund-nivå. Drivs av Qualcomm Snapdragon 8295 (5 nm)-chip som levererar 30 TOPS AI-datorkraft-tre gånger så mycket som Flyme-systemet körs 8155LY 2.0, ansluten till molnplattformen Xingrui Intelligent Computing Center 2.0. Driften är smidig och lyhörd, med snabba applanseringar och stöd för PS5/Switch-skärmprojektion och multi-brand smartphone-anslutning inklusive CarPlay och HiCar. Jämfört med EXEED Yaoguang C-DM erbjuder den snabbare respons och rikare funktionalitet. En pelarmonterad växelväljare frigör utrymme i mittkonsolen, som rymmer en 50 W trådlös laddningsplatta och gott om förvaring.

 

lynk & co 08 em p dimensions
lynk & co 08 em p dimensions

 

Tack vare axelavståndet på 2848 mm är det invändiga utrymmet klassledande-. En förare på 180 cm har cirka en och en halv nävar av takhöjd, medan baksätespassagerare drar nytta av nästan två knytnävar benutrymme. Det platta bakgolvet ger bättre komfort för mellanpassageraren på långa resor.

Alla stolar är inslagna i Nappa antibakteriellt läder. Både fram- och baksätena stöder värme, ventilation och massage som standard-framsätena har 8 krockkuddar med 7 massagelägen, medan baksätet har ett 6-massagesystem. Baksätesryggarna justeras kontinuerligt från 118 grader till 129 grader, vilket gör det enkelt att hitta en bekväm hållning för äldre passagerare eller barn. Jämfört med Li Auto L6, som bara erbjuder värme i framsätena, är LYNK&CO 08 EM-P mycket mer hänsynsfull mot baksätespassagerare.

 

Lyx och funktionalitet betonas lika mycket. Ett Harman Kardon 23-högtalarljudsystem (tillval på vissa modeller) ger uppslukande ljud. 32-omgivningsljus i färg som anpassar sig till olika körscenarier, vilket förbättrar känslan av tillfälle. Ett 7-liters kylskåp för uppvärmning och kylning med dubbla zoner integrerat i mittkonsolen håller dryckerna kalla på sommaren och mjölken eller snacks varma på vintern - perfekt för familjebruk.

Det finns gott om förvaringslösningar, inklusive dörrfickor, en djup armstödslåda i mitten och brickbord i baksätet. Akustiska material täcker 90 % av kabinen, kombinerat med över 160 NVH-optimeringar, vilket resulterar i utmärkt ljudisolering vid motorvägshastigheter-jämfört med lyxiga stadsjeepar.

 

 

Chassi och kördynamik: Komfort med engagerande kontroll

 

Byggd på CMA Evo-plattformen med Volvo-härledd teknik, LYNK&CO 08 EM-P använder en MacPherson-framfjädring och bakre multi-länksfjädring, tillsammans med ett intelligent "Magic Carpet"-fjädringssystem (CCD kontinuerligt variabel dämpning). Systemet justerar dämpningen var 20:e ms och stöder lägena Comfort, Standard och Sport, med väg-förhandsvisningsfunktioner för jämnare körningar. Jämfört med den fastare konfigurationen av Volkswagen Tiguan L, filtrerar LYNK&CO 08 EM-P bort små vägfel mer effektivt, och håller passagerarna bekväma{10} på en stabil väg{10}. exakt och väl{12}}viktad, ger tydlig feedback och säker kurvtagning. LYNK&CO 08 EM-P 220 AWD-versionen har ett intelligent fyrhjulsdriftssystem- med en maximal kombinerad effekt på 456 kW, som dynamiskt fördelar vridmomentet för bättre grepp på sand, bergsvägar och andra utmanande ytor. Jämfört med den komfortorienterade-Jetour Shanhai L9, ger den märkbart mer körglädje.

 

lynk & co 08 em p dimensions
lynk & co 08 em p dimensions

 

 

Drivlina och effektivitet: Stark prestanda med låg förbrukning

 

EM-P superhybridsystemet kombinerar en 1,5T Evo fyr-motor med upp till 47,26 % termisk verkningsgrad (bransch-ledande) och P3 + P4 dubbla motorer. Fram-hjulsdrivna-versioner och alla-allhjulsdrivna-versioner är tillgängliga.

FWD version: 300 kW kombinerad effekt

AWD-version: 456 kW kombinerad effekt

Maximalt vridmoment: 905 N·m

0–100 km/h: 4,6 sekunder

Kraftleveransen är jämn men kraftfull, med stark acceleration för omkörning och klättring även när den är fulladdad. Den 3-växlade DHT Pro-växellådan växlar på bara 0,2 sekunder och prioriterar elektrisk körning i de flesta hastighetsområden. Fem körlägen-Hybrid, Pure Electric, Performance, Snow och-Offroad-anpassar sig enkelt till olika förhållanden. Jämfört med utgången av enstaka-tecken på BYD Tang DM-i, erbjuder LYNK&CO 08 EM-P en mer mångsidig körupplevelse.

 

lynk & co 08 em p review
lynk & co 08 em p review

 

Fordonet använder ShenDun "Golden Brick"-hybridbatteriet, med en ubåts-skyddsstruktur, IP68-vattenbeständighet och sju-dimensionell termisk runaway-förebyggande, efter att ha klarat 42 säkerhetstester utöver nationella standarder. Batterialternativ på 28,3 kWh och 38,2 kWh elektrisk räckvidd från TC 120 km till 120 km km. 230 km-versionen täcker enkelt en hel arbetsvecka med pendling enbart på el. Med full tank och full laddning överstiger den totala räckvidden 1400 km, vilket eliminerar räckviddsångest på långa resor. Snabbladdning från 30 % till 80 % tar under 15 minuter, och systemet bibehåller stabil prestanda över ett brett temperaturområde från –30 grader till +60 grader. I laddat-uppehållsläge sjunker bränsleförbrukningen till 4,5 l/100 km (FWD), med kostnader för elkörning i stadsmiljö så låga som 0,1 RMB/km, vilket gör den mer lämpad för långa-familjeresor än konkurrenter som Shangjie H5.

 

 

Intelligens och säkerhet: Avancerad förarassistans för hela familjen

 

Intelligens är en kärnstyrka hos LYNK&CO 08 EM-P. Alla versioner levereras som standard med en laserradar (200 m detekteringsräckvidd, 5 cm noggrannhet), kombinerat med 11 kameror, 5 millimeter-vågradar och 12 ultraljudssensorer, vilket bildar ett omfattande perceptionssystem som bibehåller hög noggrannhet även i kraftigt regn eller dimma. Säkerheten är lika robust. Fordonet använder en kroppsstruktur av-typ hög-höghållfast kropp, med 78,2 % hög-hållfast stål och 32 % varmformat-stål, vilket uppnår en vridstyvhet på 28 000 N·m/grad. Dörranti-kollisionsbalkar når 2000 MPa draghållfasthet, förstärkta av integrerade -varmformade dörrringar i borstål. Sex krockkuddar är standard, inklusive front-, sidokrockkuddar och full-gardinkrockkuddar. Passagerarens krockkuddevolym når 120 L, och krockgardinerna sträcker sig över 2 000 mm med 6 sekunders tryckhållning, vilket ger ett omfattande skydd under varumärkets "All-Domain Safety+"-filosofi.

 

lynk & co 08 em p review
lynk & co 08 em p review

 

 

Lastkapacitet: Flexibelt utrymme för familjens behov

 

LYNK&CO 08 EM-P erbjuder utmärkt funktionalitet för familjebruk. Bagageutrymmet på 545 L passar enkelt två 28-tums resväskor plus campingutrustning, och expanderar till 1277 L med de bakre sätena nedfällda. Ett dolt "panoramasäng"-läge förbättrar ytterligare vilomöjligheter under långa resor.

Flera genomtänkta förvaringslösningar finns tillgängliga i hela kabinen, inklusive ett djupt mittarmstöd och brickbord i baksätet-idealiska för barn att rita, läsa eller titta på videor på långa resor. Jämfört med den mer kompakta lagringslayouten hos Honda Avancier erbjuder LYNK&CO 08 EM-P större flexibilitet och användbarhet.

 

lynk & co 08 em p interior
lynk & co 08 em p interior

 

 

Värde & Marknadskonkurrenskraft

 

Priset på LYNK&CO 08 EM-P är mycket konkurrenskraftigt, betydligt mer tillgängligt än premiumrivaler som Volvo XC60 och Li Auto L6. Nyckelfunktioner som laserradar, Snapdragon 8295-chip och sätesuppvärmning/-ventilation är standard, medan konkurrenter som BYD Tang DM-i och Belshazzar 07 ofta kräver betalalternativ. För exportmarknader som Mellanöstern och Centralasien, dess breda-temperaturbatteri, ultralånga, intelligenta{1}hårdvara{1} för att köra{1} lämpar sig för tuffa klimat och vägförhållanden. Garantitäckningen är också generös, med livstidsgaranti för fordon och batteri för den första ägaren och 5 års gratis grundläggande underhåll, vilket ger ett bättre värde på lång sikt än konkurrenter som EXEED Yaoguang C-DM.

 

 

Slutsats

 

2026 LYNK&CO 08 EM-P levererar en väl-blandning av lyx, intelligens, effektivitet och komfort, och möter de olika behoven hos moderna stadsfamiljer. Den undviker kompromisserna med alltför familjefokuserade-designer som Li L6 och funktionsbegränsningarna hos traditionella-samföretags-SUV:ar, istället för att vinna kunder med verklig-allround-kapacitet. Oavsett om det gäller daglig stadspendling, helger för familjeutflykter eller långa-semesterresor, erbjuder LYNK}&{0}2}mcal säker och njutbar körupplevelse.Om du letar efter en PHEV-SUV i mellanstorlek- som kombinerar prestanda, smart teknik, komfort och starkt värde, är LYNK&CO 08 EM-P väl värd att överväga seriöst.

 

 

Specifikationer 2026 LYNK&CO 08 EM-P

 

Tillverkare Lynk & Co
nivå Mellan-SUV
Energityp Plugg-hybrid
Miljöstandarder Nationell VI
EXW $27,707
Lanseringsdatum 2026/1/1
Längd × Bredd × Höjd 4825×1915×1660mm
hjulbas 2848 mm
Framhjulsspår 1635 mm
Bakhjulsspår 1635 mm
Minsta markfrigång utan-last 186 mm
Inflygningsvinkel 18 grader
Avgångsvinkel 21 grader
Minsta svängradie 6m
Antal bildörrar 5
Antal sittplatser 5 platser
bränsletankens kapacitet 60L
trunkkapacitet 545-1277L
tjänstevikt 2120 kg
Maximal lastkapacitet 2568 kg
motor 1.5T 163hk L4
Motormodell BHE15-CFZ
elmotor Front-monterad enkelmotor, 245 hästkrafter
Total effekt av elmotor 180kW
Systemets totala kraft 300kW (408 hästkrafter)
System kombinerat vridmoment 615 N·m
växellåda 3-växlad DHT hybrid dedikerad växellåda
körsätt Fram-motor, fram-framhjulsdrift
Batterityp Litiumjärnfosfatbatteri (Shield Gold Brick Battery)
Battericellsmärken Quzhou Polar Electric
Batterikapacitet 38,2kWh
CLTC ren elektrisk räckvidd 230 km
WLTC ren elektrisk räckvidd 185 km
CLTC total batteritid 1400 km
Snabb laddningstid (30%-80%) 0,25 timmar (15 minuter)
Extern urladdningskraft 6kW
Assisterad körning chip NVIDIA Orin-Y (700 TOPS) / NVIDIA Drive AGX Thor (200 TOPS)
Antal LiDAR 1
Antal millimeter-vågradar 5
Antal kameror 11
Förarassistanssystem Vast Thousand Miles H7
Assistansnivå L2
Kryssningssystem Adaptiv farthållare med full-hastighet
Sitsmaterial Äkta läder
Framsätesfunktioner Eljustering, värme/ventilation/massage, förarstolsminne
Andra-sätets funktioner Ryggstödsjustering, värme/ventilation/massage
I-infotainmentsystem för fordon LYNK Flyme Auto
Central kontrollskärm 15,4-tums 2,5K LCD-skärm
I-fordonschips Qualcomm Snapdragon 8295
Audio Valfri 23-högtalare Harman Kardon-högtalare (8000 yuan)
Hela fordonsgarantin Fem år eller 100 000 kilometer
Tre-elgaranti Första ägaren, icke-kommersiell livstidsgaranti
Exteriör färg Svart/Himmelsblå (+4000 RMB), Svart/Sunlight Silver (+2000 RMB), Midnight Black, Black/Dawn White (+2000 RMB), Fluid Grey, Black/Gilded Gold (+6000 RMB)
Interiör färg Svart/Sunlight Beige, Svart/Starry Night Blue

 

 

Vanliga frågor

 

F1: Vilka är de viktigaste höjdpunkterna i 2026 LYNK&CO 08 EM-P?
 

A:Dess främsta styrkor ligger inom fyra områden: avancerad intelligent körning med standardlaserradar och lösningar med dubbla chip som stöder kart-fri stad

NOA; stark prestanda med låg energiförbrukning via EM-P-systemet och 3-växlad DHT Pro-växellåda (upp till 456 kW och 1400 km räckvidd); en lyxig, bekväm interiör med Nappa-läderstolar, fyra-sätesuppvärmning/ventilation/massage och Harman Kardon-ljud; och omfattande säkerhet med en hög-kroppsstruktur och batteriskydd i flera lager.

 

 

F2: Hur är innerutrymmet och åkkomforten?
 

A:Med en hjulbas på 2848 mm närmar sig benutrymmet bak två knytnävar, och det platta golvet förbättrar mellansäteskomforten-. Båda raderna har uppvärmda, ventilerade och masserande Nappa-läderstolar, med justerbara bakre ryggstöd. Trunkkapaciteten sträcker sig från 545 L till 1277 L, och omfattande NVH-optimering säkerställer utmärkt tystnad i kabinen.

 

 

F3: Hur är det med kraft och driving range?
 

A:EM-P-systemet levererar upp till 456 kW och 905 N·m, accelererar från 0–100 km/h på 4,6 sekunder. Ren elektrisk räckvidd inkluderar 120 km, 230 km och 245 km, med en total räckvidd på över 1400 km. Snabbladdning (30–80 %) tar under 15 minuter, med pålitlig prestanda från –30 grader till +60 grader .

 

 

F4: Vilka intelligenta funktioner finns tillgängliga?
 

A:Drivs av Snapdragon 8295-chippet och LYNK Flyme Auto 2.0, systemet stöder konsolskärmsprojektion och multi-smarttelefonanslutning. Intelligenta körlösningar täcker upp till 38 assistansfunktioner, inklusive automatisk parkering och minnesparkering, med kart-fri stad NOA tillgängligt på högre trim.

 

 

F5: Är LYNK&CO 08 EM-P kostnaden-effektiv jämfört med konkurrenterna?
 

A:Ja. Den är prissatt mer konkurrenskraftig än premiumkonkurrenter samtidigt som den erbjuder rikare standardutrustning än liknande prissatta modeller som BYD Tang DM-i. Livstidsbatterigaranti och gratis underhåll minskar ytterligare-långt ägandekostnader, vilket gör det till ett utmärkt val för familjeköpare.

Populära Taggar: 2026 lynk&co 08 em-p phev suv, Kina 2026 lynk&co 08 em-p phev suv-leverantörer