I segmentet kompakta SUV,SGMW Wuling Xingguang 560 SUVär placerad kring begreppet"robust mångsidighet med generöst utrymme."Tack vare dess kompletta drivlina-bränsle, plugg-hybrid, ochren elektrisk -det har blivit ett föredraget val för familjeanvändare med begränsade budgetar. Wuling Xingguang 560 harga är mycket konkurrenskraftig, och i kombination med sin djärva design och klass-ledande interiörutrymme sticker modellen ut mot populära rivaler som t.ex.Haval H6 Guochao Editionoch Geely Galaxy 7 EM-i.
Som den första robusta SUV:n i -stil i Wuling Xingguang-familjen, fyller den inte bara ett tomrum i varumärkets produktportfölj utan omdefinierar också värdet för SUV:ar på ingångs-nivå med omfattande produktstyrka, som möter olika mobilitetsbehov.
Exteriördesign: En balans mellan robusthet och stil med dubbla front-ändalternativ


SGMW Wuling Xingguang 560 SUV antar ett original "X Family"-designspråk och erbjuder två distinkta front-stilar för att passa olika estetiska preferenser. Bränsle- och PHEV-versionerna har ett stjärna-matris tre-grill, tillsammans med ett svart bikakenät och trapetsformad glida-stil för en mycket aggressiv look. Den delade strålkastarlayouten skapar en slående "X--formad" ljussignatur, vilket ger enastående nattlig igenkänning och mer visuell effekt än den konventionella frontdesignen påCheryTiggo 7.
BEV-versionen använder en stängd geometrisk frontpanel i kombination med rektangulära luftintag, vilket ger en stark känsla av teknik samtidigt som den behåller en robust SUV-karaktär. Den -grå anti-slipplattan i stålplåt på den främre stötfångaren är både funktionell och visuellt tilltalande och skyddar effektivt mot mindre dagliga repor-en mer genomtänkt detalj än påChangan X5 PLUS.


Från sidan har kroppen djärva, upprättstående linjer. Med en längd på 4745 mm och en utökad axelavstånd på 2810 mm har Xingguang 560 en klar fördel i sin klass. Den boxiga siluetten förstärker dess robusta närvaro samtidigt som den maximerar det invändiga utrymmet.
En svävande takdesign ger en modern touch, medan linjer med dubbla karaktärer skapar en full, muskulös hållning. Trendiga stylingelement integrerade i D-stolpen ger fordonet ett yngre utseende. 18-tumshjul finns som standard i hela sortimentet, kompletterat med svarta-repa hjulhus och terrängfälgar-, som balanserar stadspendling med lätta terräng-fälgar. Jämfört med den stads-orienterade utformningen av AION Y,det ger bredare anpassningsförmåga.
Exteriörfärgalternativen inkluderar Interstellar Blue, Smoky Grey, Frost Silver White och Obsidian Black, med utvalda varianter som erbjuder dubbla-toner för att möta anpassningsbehoven hos yngre konsumenter.


Den bakre designen återspeglar fronten med en smal-top, bred-botten, skulpterad layout som säkerställer praktiska lastegenskaper. En full-bredd LED-bakljusremsa ger utmärkt belysning och hög igenkänning när den är tänd. Den bakre stötfångaren speglar den främre designen; bränsleversionen har dekorativa avgasuttag, medan PHEV- och BEV-versionerna har en dold layout för ett renare utseende.
Den bakre glidplattan i gunmetall-förstärker känslan av soliditet och förfining. Jämfört med MPV-liknande bakre stylingGeely Haoyue L, Xingguang 560 ser mer robust och SUV--fokuserad ut. Takreling berikar inte bara den yttre skiktningen utan ger också extra bekvämlighet för långa-resor.
Interiör och kabin: Förbättrad kvalitet med praktisk intelligens


Inuti har Wuling Xingguang 560-interiören en omslutande cockpitdesign, som betonar både kvalitet och användbarhet. Mittkonsolen har en 12,8-tums flytande pekskärm, uppgraderad till 15,6 tum på högre trim, erbjuder tydliga bilder och smidig drift. Systemet körs på Wuling Ling OS 2.0, stöder HiCar, CarLink och DLNA, vilket säkerställer kompatibilitet med ett brett utbud av smartphones.
Den intelligenta upplevelsen överträffar avsevärt det grundläggande infotainmentsystemet i Haval H6 Guochao Edition. Fysiska knappar finns kvar för klimatkontrollsystemet, vilket möjliggör en säkrare rullgardindrift under körning. En multifunktionsratt med dubbla-ekrar och ett komplett digitalt instrumentkluster förstärker känslan av teknik och bekvämlighet ytterligare.


Det utökade axelavståndet på 2810 mm ger SGMW Wuling Xingguang 560 SUV-klass -över det inre utrymmet. De 5-sitsiga layouterna är tillgängliga, perfekt för att tillgodose olika familjebehov. De åkande fram och bak har gott om takhöjd och benutrymme. Även passagerare runt 180 cm kan sitta bekvämt bak.
Ergonomiskt utformade säten har mjuk men ändå stödjande dämpning, vilket minskar tröttheten på långa resor, med utvalda versioner som erbjuder sätesvärme och effektjustering.


Stora ytor av mjuka-material och raffinerade sömmar höjer kupéns upplevda kvalitet, vilket eliminerar den billiga känslan som ofta förknippas med instegs-SUV:ar-. En ihålig-utformning av mittkonsolen ökar lagringskapaciteten och integrerar 50W trådlös telefonladdning.
Flera genomtänkt designade förvaringsfack-dolda fack, dörrfickor och mer-rymmer lätt vardagliga föremål som telefoner, muggar och plånböcker. Funktioner som 540 graders panoramabild, nyckelfri ingång och tryck-knappstart förbättrar den dagliga bekvämligheten ytterligare, vilket återspeglar en användarcentrerad designfilosofi.
Drivlina: Full effekttäckning som balanserar prestanda och effektivitet
SGMW Wuling Xingguang 560 SUVfinns tillgänglig med drivlinor för bränsle, PHEV och BEV.
Bränsleversionen drivs av en 1,5T motor med högt-vridmoment som producerar 130 kW (177 hk) och 290 N·m i vridmoment, tillsammans med 6MT- eller CVT-transmissioner. Kraftleveransen är jämn och lyhörd och överträffar den jämförbara motorn i Chery Tiggo 7.
PHEV-versionen har Lingxi Power 3.0, som kombinerar en 1,5L-motor med en elmotor. Den levererar en WLTC kombinerad räckvidd på 1100 km, CLTC ren elektrisk räckvidd på 125 km och en bränsleförbrukning på bara 5,3 L/100 km när batteriet är urladdat-vilket ger bättre effektivitet änGeely Galaxy 7 EM-i.


BEV-versionen är utrustad med en 100 kW integrerad drivmotor och ett 60 kWh Shenlian-batteri, vilket uppnår en CLTC-räckvidd på 500 km med officiell energiförbrukning på 13,1 kWh/100 km. 2C snabbladdning säkerställer effektiv påfyllning, direkt konkurrerande med AION Y.
Denna diversifierade drivlinastrategi gör att Xingguang 560 kan möta behoven hos användare med olika användningsscenarier.
Chassi och körupplevelse: Komfort-orienterad med solid kapacitet
Alla versioner levereras som standard med oberoende MacPherson-fjädring fram och bakre multi-länksoberoende fjädring, en sällsynt konfiguration i detta segment. Jämfört med torsions-bakfjädringen på Changan X5 PLUS, ger den överlägsen komfort och hantering.
Fjädringsjusteringen prioriterar familjekomfort och filtrerar effektivt vägfel samtidigt som kroppens stabilitet bibehålls på ojämna ytor. Den robusta karossdesignen ger också respektabel markfrigång och framkomlighet, lätt att hantera ojämna vägar och lätta terrängscenarier.


Elektrisk servostyrning ger lätt ansträngning vid låga hastigheter och stabil återkoppling vid höga hastigheter, med en liten svängradie för enkel stadsmanövrering. Utvalda modeller är utrustade med L2-förarassistans, -starthjälp i backe och andra funktioner för att öka säkerheten och bekvämligheten.
Lastkapacitet: Flexibelt utrymme för olika behov
Mångsidighet i lasten är en annan höjdpunkt för SGMW Wuling Xingguang 560 SUV. 5-sitsversionen erbjuder en rymlig bagagelucka som lämpar sig för daglig shopping och bagage. Baksätena kan fällas ihop för att skapa ett plant lastgolv, vilket avsevärt utökar lastkapaciteten för campingutrustning, barnvagnar eller skrymmande föremål.


Valuta för pengarna och konkurrenskraft på marknaden
Wuling Xingguang 560 cena är mycket konkurrenskraftig. Jämfört med konkurrenter som Haval H6 Guochao Edition och Geely Galaxy 7 EM-i, erbjuder den mer omfattande standardutrustning till ett mer lättillgängligt pris.
Kärnfunktioner som LED-strålkastare, 18-tumshjul, oberoende fjädring fram och bak och en 12,8-tums pekskärm finns som standard i sortimentsutrustningen som ofta kräver betalda uppgraderingar på konkurrerande modeller. Detta tillvägagångssätt "fullt utrustad från ingångsnivå" ger enastående värde.
Med styrkor i design, utrymme, mångfald av drivlinor och utrustning visar SGMW Wuling Xingguang 560 SUV inga uppenbara svagheter. I kombination med Wulings starka rykte för tillförlitlighet och ett omfattande-efterförsäljningsnätverk minskar ägarproblemen ytterligare. Svaret på "Är Wuling Hongguang en pålitlig bil?" har länge bevisats av marknaden-Wuling-fordon är kända för hållbarhet, lätt att äga och starkt andrahandsvärde.
Slutsats
Med sin robusta design, klassledande-utrymme, full täckning av drivlinan och utmärkta kostnads-prestandaförhållande, sticker SGMW Wuling Xingguang 560 SUV ut på ingångs-marknaden för kompakta SUV. Oavsett om det är för praktiskt familjebruk eller för yngre köpare som söker individualitet, erbjuder den övertygande styrkor. Mer än att bara fylla en lucka i Wulings sortiment, den omdefinierar värdeförväntningar i sitt segment och representerar ett idealiskt val för budgetmedvetna-användare. Om du letar efter en verkligt mångsidig familje-SUV är SGMW Wuling Xingguang 560 SUV väl värd att överväga närmare.
Produktbeskrivning
| Parametrar | PHEV 125km Lyx | EV 500km Lyx | 1.5T 6MT komfortmodell | 1,5T CVT Elite |
| EXW | $14,065 | $15,039 | $10,028 | $11,837 |
| Energityp | Plugg-hybrid | ren elektrisk | bensin | bensin |
| Kärnkraft | 1,5L motor + elmotor (197 hk/230 N·m) | Ren elmotor (136 hk/200 N·m) | 1,5T (177 hk/260 N·m) + 6MT | 1,5T (177 hk/290 N·m) + CVT |
| Transmissionstyp | E-CVT kontinuerligt variabel transmission | Elfordons enkelväxlad-växellåda | 6-växlad manuell (MT) | Kontinuerlig växellåda (CVT) |
| Batteritid/bränsleförbrukning/laddning | CLTC har en ren elektrisk räckvidd på 125km/kombinerad räckvidd på 1100km, medan WLTC har en bränsleförbrukning på 1,83L/100km och en snabbladdningstid på 0,5h. | CLTC har en ren elektrisk räckvidd på 500 km, en energiförbrukning på 13,1 kWh/100 km och en snabbladdningstid på 0,33 timmar. | WLTC bränsleförbrukning är 6,99L/100 km, bränsletankens kapacitet är 52L. | WLTC bränsleförbrukning: 7,58L/100 km, bränsletankens kapacitet: 52L |
| 0-100 km/h acceleration | 10s | 13s | 13s | 11.6s |
| Maxhastighet (km/h) | 170 | 160 | 180 | 180 |
| Fordonsmått (mm) | 4745×1850×1755, hjulbas 2810 | 4745×1850×1755, hjulbas 2810 | 4745×1850×1755, hjulbas 2810 | 4745×1850×1755, hjulbas 2810 |
| Axelavstånd/Markfrigång (mm) | Främre spår 1570/Bakre spår 1570, Minsta markfrigång 160 | Främre spår 1570/Bakre spår 1570, Minsta markfrigång 160 | Främre spår 1570/Bakre spår 1570, Minsta markfrigång 160 | Främre spår 1570/Bakre spår 1570, Minsta markfrigång 160 |
| Tjänstevikt/Bruttovikt (kg) | 1685/2130 | 1655/2090 | 1445/1900 | 1520/1960 |
| Bagageutrymmesvolym (L) | 1945 | 1945 | 1945 | 1945 |
| chassiupphängning | Fram-motor, fram-hjulsdrift, MacPherson fjäderbensoberoende främre fjädring + multi-oberoende bakre fjädring | Fram-motor, fram-hjulsdrift, MacPherson fjäderbensoberoende främre fjädring + multi-oberoende bakre fjädring | Fram-motor, fram-hjulsdrift, MacPherson fjäderbensoberoende främre fjädring + multi-oberoende bakre fjädring | Fram-motor, fram-hjulsdrift, MacPherson fjäderbensoberoende främre fjädring + multi-oberoende bakre fjädring |
| Bromssystem | Främre ventilerad skiva/bakre solid skiva, elektronisk parkeringsbroms | Främre ventilerad skiva/bakre solid skiva, elektronisk parkeringsbroms | Främre ventilerad skiva/bak massiv skiva, handbroms | Främre ventilerad skiva/bakre solid skiva, elektronisk parkeringsbroms |
| Däckspecifikationer/Reservdäck | 215/55 R18, inget reservdäck | 215/55 R18, inget reservdäck | 215/55 R18, inget reservdäck | 215/55 R18, reservdäck utan-full-storlek |
| Kärnsäkerhetskonfiguration | Förar- och passagerarkrockkuddar + sidokrockkuddar fram, ESP/TCS/EBA, däcktrycksövervakningssystem, ISOFIX | Förar- och passagerarkrockkuddar + sidokrockkuddar fram, ESP/TCS/EBA, däcktrycksövervakningssystem, ISOFIX | Krockkuddar för förare och passagerare, däcktrycksövervakningssystem, ISOFIX, ABS/EBD | Förar- och passagerarkrockkuddar + sidokrockkuddar fram, ESP/TCS/EBA, däcktrycksövervakningssystem, ISOFIX |
| Konfiguration av körhjälp | Backkamera, farthållare, auto hold, hill start assist | Backkamera, farthållare, auto hold, hill start assist | Parkeringssensorer bak, inga andra hjälpfunktioner. | Backkamera, farthållare, auto hold, hill start assist |
| Komfort och bekvämlighetsfunktioner | Nyckelfri ingång/start, fjärrstart, multi-funktionsratt | Nyckelfri ingång/start, fjärrstart, multi-funktionsratt | Fjärrnyckel, plastratt, elfönsterhissar i hela fordonet | Nyckelfri ingång/start, multi-funktionsratt, elfönsterhissar i hela fordonet |
| Sittkonfiguration | Säten i konstläder, elektriskt-justerbart förarsäte, 40:60 delade-fällbara baksäten. | Säten i konstläder, elektriskt-justerbart förarsäte, 40:60 delade-fällbara baksäten. | Tygstolar, manuellt justerbar förarstol, baksäten nedfällbara i en 40:60-delning. | Säten i konstläder, elektriskt-justerbart förarsäte, 40:60 delade-fällbara baksäten. |
| Audio-visuell intelligent konfiguration | 12,8-tums pekskärm, HiCar/Carlink, 6 högtalare, OTA-uppdateringar | 12,8-tums pekskärm, HiCar/Carlink, 6 högtalare, OTA-uppdateringar | Ingen central kontrollskärm, 2 högtalare, Bluetooth biltelefon | 12,8-tums pekskärm, HiCar/Carlink, 6 högtalare |
| Belysningskonfiguration | LED-strålkastare (helljus och halvljus), varselljus, automatiska strålkastare och kurvljus. | LED-strålkastare (helljus och halvljus), varselljus, automatiska strålkastare och kurvljus. | LED-strålkastare (helljus och halvljus), varselljus och kurvljus. | LED-strålkastare (helljus och halvljus), varselljus, automatiska strålkastare och kurvljus. |
| Hela fordonsgarantin | 6 år eller 150 000 kilometer (8 år/150 000 kilometer för batteri) | 6 år eller 150 000 kilometer (8 år/150 000 kilometer för batteri) | 3 år eller 100 000 kilometer | 3 år eller 100 000 kilometer |
FAQ
F1: Vilken är höjdpunkten med SGMW Wuling Xingguang 560 SUV?
A:Dess främsta styrkor är full drivlina täckning och klass-över rymden. Med alternativ för bränsle, PHEV och BEV, plus en lång hjulbas och 5-säteslayouter, erbjuder den exceptionell mångsidighet, tillsammans med djärv stil, rika smarta funktioner och konkurrenskraftiga priser.
F2: Är Wuling Hongguang en pålitlig bil?
A:Ja. Wuling-fordon är välkända för tillförlitlighet. Xingguang 560 fortsätter denna tradition med beprövade drivlinor, låga felfrekvenser, ett brett servicenätverk och gediget garantistöd.
F3: Hur är rymdprestandan hos Wuling Xingguang 560 interiör?
A:Det inre utrymmet är klassledande-. Den långa hjulbasen ger generösa sittutrymmen, medan de flexibla sittplatserna och det stora lastutrymmet enkelt stödjer både daglig pendling och långa-familjeresor.
F4: Vilka kraftalternativ erbjuder SGMW Wuling Xingguang 560 SUV?
A:Den erbjuder tre alternativ: en 1,5T bränslemotor, ett PHEV-system med lång kombinerad räckvidd och en BEV-version med 500 km elektrisk räckvidd och snabbladdning, som täcker alla större användningsscenarier.
F5: Är Wuling Xingguang 560 priset konkurrenskraftigt?
A:Mycket så. Jämfört med nyckelrivaler ger den ett mer attraktivt pris tillsammans med mer omfattande standardutrustning, vilket gör det till ett utmärkt val för prisvärda-köpare.
Populära Taggar: 2026 wuling xingguang 560, Kina 2026 wuling xingguang 560 leverantörer

